Vienetinė ir mažų serijų plastikinių detalių gamyba. 3D spausdinimas ir modeliavimas

3D kalvė

Plastikų savybės

Pagrindinis spausdinimui naudojamas plastikas – ABS. Taip pat turime PLA.

ABS (akrilnitrilo, stireno ir polibutadieno kopolimeras)

Šis plastikas yra bekvapis, netoksiškas, atsparus smūgiams, lengvai dažomas ir apdirbamas mechaniškai. Plastiko tvirtumą galima būtų palyginti su pušimi. Atspausdinti modeliai ilgaamžiai, tinkami naudoti nuo -40 iki 80°C, bet bijo tiesioginės saulės šviesos. Lyginant su PLA plastiku, spausdinti juo yra sunkiau – spausdinant, vėsdamas deformuojasi (jo šiluminio plėtimosi koef. apie 0,8-1,2%).

ABS gaminamas polimerizuojant stireną ir akrilonitrilą su polibutadienu. Medžiagų proporcijos gali kisti tarp 15–35% akrilonitrilo, 5–30% butadieno ir 40–60% stireno, todėl gaunamo kopolimero savybės taip pat skiriasi. Lydymosi temperatūra yra tarp 210–250°C. Nuo sudėties skiriasi ABS tirpumas acetone ir mechaninės savybės.

PLA (polilaktidas)

Tai pats ekologiškiausias plastikas naudojamas 3D spausdinimui. Plastikas tvirtesnis už ABS, atsparus dilimui bet trapokas, juom lengva spausdinti, detalės nesideformuoja ir yra bekvapės. Ekologiškumas turi savo kainą. PLA neilgaamžis, veikiant drėgmei ir saulės šviesai palaipsniui, maždaug per du metus suyra. Todėl netinka naudoti lauko sąlygomis. Aplinkos temperatūra prie kurios naudosite gaminį neturi viršyti 50°C.

Gaminamas iš cukrinių runkelių atliekų arba kukurūzų. Lydymosi temperatūra yra tarp 150–160°C. Spausdinimui naudojama 175–210°C temperatūra.

PETG (polietileno tereftalato glikolis)

PET plačiai paplitęs plastikas iš poliesterio šeimos. Iš jo daromi gaiviųjų gėrimų buteliai, skaidrios plėvelės, tekstilinis pluoštas (ir audiniai) ir kt. Jis yra skaidrus, lankstus ir tvirtas, netoksiškas. Spausdinant neskleidžia kvapo. Šis plastikas vienas iš labiausiai perdirbamų ir perdirbant jis nedegraduoja.

Patogus spausdinimui, nes gerai sulimpa sluoksniai, mažai traukiasi. Spausdinimo nustatymai kaip su PLA, tik aukštesnė spausdinimo temperatūra – 230–250°C. Pagal stiprumą panašus į polikarbonatą (ePC).

ePA (poliamidas, nailonas)

Tai tąsus, stiprus, lankstus labai atsparus dilimui, atsparus daugumai tirpiklių. Spausdinant sluoksniai puikiai sulimpa tarpusavyje, detalės gaunasi tvirtos ir elastingos. Dar vienas privalumas – mažas trinties koeficientas.

Nailonas – bendrinis sintetinių poliamidų pavadinimas. Yra keletas nailono izomerų: nailonas-6,6; nailonas-6 (kapronas); nailonas-12 ir kt. Jie skiriasi savo mechaninėmis ir fizikinėmis savybėmis. ePA – eSUN gamintojo nailono versija.

Lydymosi temperatūra: nailonas-6 220°C. ePA spausdinimo temperatūra: 235–260°C.

ePC (polikarbonatas)

Skaidrus, stiprus plastikas. Naudojamas kompaktinių diskų gamybai ir kaip pigus pakaitalas stiklui. Atsparus saulės spinduliams turi puikias mechanines savybes, atsparus aukštai temperatūrai. PC darbinė temperatūra gali siekti 120°C, o eSUN gaminamo ePC – 93°C. ePC spausdinimo temperatūra yra 235–260°C, bet prie aukštesnės, 280°C jis ima sparčiai degraduoti.

eFlex (TPU) ir eLastic (TPE)

Labai lankstūs plastikai, gali būti naudojami kaip gumos pakaitalai. eFlex skaidrus, blizgiu paviršiumi, eLastic matinis baltas, jis atspausdintų detalių paviršių daro švelniu, maloniu liesti. Dėl savo lankstumo ir didelio trinties koeficiento šiais plastikais sunkiau spausdinti, reikalingas tinkamai paruoštas ekstruderis, geriau su tiesioginiu padavimu. Spausdinimo greitį patariama nustatyti iki 30 mm/s, spausdinimo temperatūra – 210–230°C.

HIPS (atsparus smūgiams polistirolas)

Polistirolas – įprastas visiems plastikas naudojamas vienkartinei tarai, prietaisų korpusams, kaip elektros izoliacinė medžiaga. Pagal atsparumą smūgiams jis silpnesnis už ABS plastiką, jis taip vadinamas lyginant su įprastu polistirolu. Trapokas. Ko gero, naudoti jį vietoj ABS galima kai būtinas atsparumas labai aukštoms įtampoms.

PVA (polivinilalkoholis)

(Dažnai maišomas su polivinilacetatu, kurio sutrumpinimas taip pat PVA. Pastarasis naudojamas PVA klijams gaminti ir kaip priemonė spausdinimo stalui paruošti.)

PVA tirpus vandenyje, todėl tinka naudoti kaip pagalbinę priemonę spausdinant sudėtingus modelius (nenaudojame dėl prastų mechaninių savybių ir blogos adgezijos). Palaikymo struktūros atspausdintos šiuo plastiku yra ištirpinamos vandenyje, todėl jų nereikia šalinti mechaniškai ir rizikuoti sugadinti detalę.

Lydymosi temperatūra 180–190°C, virimo temperatūra – 228°C.

PMMA (polimetilmetakrilatas)

Tai visiems mums žinomas „organinis stiklas“ arba „plexiglass“. Skaidrus, tvirtas bet linkęs skilinėti netinkamai apdirbant.

POM (polioksimetilenas)

PP (polipropilenas)

Akrilas

HDPE (žemo slėgio polietilenas)